Całkiem sporo ludzi na samo brzmienie słowa „dieta” reaguje agresją. Tymczasem, nie musi ona oznaczać okrutnego głodzenia się, czy też beznadziejnych i okropnych pokarmów. Dieta oznacza racjonalne żywienie, które dostarcza odpowiedniej ilości kalorii oraz zapewnia wartości odżywcze, dopasowane do każdej osoby w zależności od jej wagi i stopnia aktywności fizycznej.
Dietetyczne przepisy kulinarne nie powinny się składać się z produktów, których wcale nie chcielibyśmy jeść. Dobra dieta, może być również dietą smaczną. Wiele osób ma wątpliwości co do konieczności rezygnacji z mięsa. Nie jest prawdą, że dietetyczny obiad powinien być pozbawiony produktu mięsnego. Powinno się jedynie prawidłowo wybierać jego typ.
Gdy jednak nie jesteśmy w stanie zrezygnować z mięsa, w ogóle tego nie musimy robić. Malo kaloryczne przepisy kulinarne mogą posiadać wśród swoich składników głównie drób, a w szczególności mięso indyka. Drób charakteryzuje się dużą zawartością białka, które wzmocni nasze mięśnie oraz ma w swoim składzie znikomą ilością tłuszczu, dzięki temu, tkanka tłuszczowa nie będzie się odkładać tam gdzie nie powinna.
Pamiętajmy o tym, że kartofle nie posiadają dużej ilości kalorii. Kaloryczne zazwyczaj bywa to, czym są okraszone. Nie musimy zatem rezygnować z ziemniaków, zmniejszmy w zamian za to ilość tłuszczu, którym są okraszone. Jeżeli mamy tego typu szansę, smażmy na oliwie z oliwek zamiast na oleju.
Nie korzystajmy z niezdrowych produktów typu chipsy. W ich miejsce o wiele korzystniej będzie skonsumować orzechy, pełne zdrowych tłuszczów roślinnych, które wesprą pracę naszego serca, tak istotną nie tylko okresie odchudzania. Ziarna słonecznika, pestki dyni, również posłużą jako świetna, małokaloryczna przekąska.