Najzwyczajniej rzecz ujmując BMI to indeks zezwalający, w sporym przybliżeniu, wyznaczyć czy masa ciała jest dobra w zależności do wzrostu. Zapis ten oznacza dokładnie indeks masy ciała (z języka angielskiego body mass index).
Za pomocą czego wyliczyć BMI? Obliczenie jest niebywale łatwa. Należy mieć wyłącznie dane na temat wagi ciała w kilogramach osoby, dla której chcemy dokonać kalkulacji, i jej wzrostu w metrach. Później dzielimy ciężar w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. wygenerowany tym sposobem rezultat to właśnie Body Mass Index czyli BMI.
Analiza rezultatu też nie powinno powodować problemów, chociaż przed jej obliczeniem należy zdawać sobie sprawę z pewnej niedokładności wyniku na podstawie tego wykładnika. Przede wszystkim nie jest to wartość precyzyjnie wyznaczająca typ otyłości, albo niedożywienia. BMI zostało wymyślone dla zwykłego, uśrednionego człowieka i może się okazać, że w ogóle nie pasuje do osób niestandardowych np. uprawiających aktywnie sport. Sportowcy posiadają często większą masę mięśniową niż statystyczni ludzie, przez co ich wykładnik BMI będzie bardzo niepoprawny. Po prostu otrzymają wynik wskazujący na nadwadze, wówczas gdy mogą być oni obecnie w świetnej formie.
Po obliczeniu BMI zaglądamy do wykazu ułatwiającego nam wskazać prawidłowość naszej wagi. Wynik BMI powinien znaleźć się w granicy ok 18 – 25.