W fizjoterapii wyszkoleni specjaliści oceniają i leczą nieprawidłowe funkcje fizyczne związane na przykład z urazem, niepełnosprawnością, chorobą. Fizjoterapeuta jest wyszkolonym i licencjonowanym specjalistą medycznym z doświadczeniem w diagnozowaniu nieprawidłowości fizycznych, przywracaniu sprawności fizycznej i mobilności, utrzymywaniu funkcji fizycznej oraz promowaniu aktywności fizycznej i prawidłowego funkcjonowania. Licencjonowanych fizjoterapeutów można znaleźć w różnych placówkach opieki zdrowotnej, w tym w przychodniach, gabinetach prywatnych, szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki lub ośrodkach badawczych.

Fizjoterapeuta pomaga opiekować się pacjentami na wszystkich etapach leczenia – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla każdej osoby. Niektórzy pacjenci są kierowani przez lekarza do fizjoterapeuty, ale inni sami szukają terapii. Niezależnie od tego, w jaki sposób pacjent przychodzi do fizjoterapeuty może oczekiwać profesjonalnej opieki. Podobnie jak w przypadku każdej praktyki medycznej, można zastosować różnorodne terapie w leczeniu szeregu stanów. Fizjoterapia ortopedyczna leczy urazy mięśniowo-szkieletowe obejmujące mięśnie, kości, więzadła, powięzi i ścięgna. Nadaje się do schorzeń, takich jak złamania, skręcenia, zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki, przewlekłe problemy medyczne.

Pacjenci mogą być poddawani leczeniu z mobilizacjami stawów, terapią manualną, treningiem siłowym, treningiem mobilności i innymi metodami. Geriatryczna fizykoterapia może pomóc starszym pacjentom u których rozwijają się warunki wpływające na ich ruchliwość i funkcje fizyczne, w tym zapalenie stawów, osteoporoza, choroba Alzheimera, wymiana stawu biodrowego i stawowego, zaburzenia równowagi i nietrzymanie moczu. Ten rodzaj interwencji ma na celu przywrócenie mobilności, zmniejszenie bólu i zwiększenie sprawności fizycznej. Niektórzy fizjoterapeuci przepisują leki, które działają prawidłowo. Neurologiczna fizykoterapia może pomóc osobom z zaburzeniami neurologicznymi i chorobami takimi jak choroba Alzheimera, uszkodzenie mózgu, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenie rdzenia kręgowego i udar mózgu. Leczenie może mieć na celu zwiększenie reaktywności kończyn, leczenie porażenia i odwrócenie wzrostu siły mięśni poprzez zmniejszenie zaniku mięśni.

Zdrowie jest najważniejsze i warto o nie zadbać w odpowiedni sposób. Rehabilitacja sercowo-naczyniowa i płucna może przynieść korzyści osobom dotkniętym niektórymi chorobami sercowo-płucnymi i zabiegami chirurgicznymi. Leczenie może zwiększyć wytrzymałość fizyczną i wytrzymałość. Fizjoterapia pediatryczna ma na celu diagnozowanie, leczenie i zarządzanie stanami, które dotykają niemowlęta, dzieci i młodzież, w tym opóźnieniami rozwojowymi, porażeniem mózgowym, rozszczepem kręgosłupa, kręczem szyi i innymi chorobami wpływającymi na układ mięśniowo-szkieletowy. Leczenie ran może pomóc zapewnić, że gojąca się rana otrzymuje odpowiedni tlen i krew poprzez poprawę krążenia. Fizjoterapia może obejmować stosowanie terapii manualnych, stymulacji elektrycznej, terapii uciskowej.

10 października 2019 admin , ,