Każdy marzy o szczupłej i zadbanej sylwetce, każdy chce wyglądać jak najlepiej. Niestety czasem z różnych przyczyn, waga rośnie a ciało zmienia się na nie korzyść. Jeśli ma się tylko kilka nadmiernych kilogramów, wtedy problem nie jest zbyt wielki. Problem robi się duży, jeśli tych nadmiernych kilogramów jest naprawdę dużo i zaczynają one mieć wpływ na codzienne samopoczucie, a także na zdrowie.

Otyłość – choroba

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że otyłość jest chorobą. Już nadwaga jest niebezpieczna, ale otyłość to już całkiem inna sprawa, dużo groźniejsza. Otyłość prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, co więcej może nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego z tą chorobą trzeba jak najszybciej powalczyć, dopóki jest jeszcze taka możliwość.

Leczenie otyłości

Leczenie choroby jaką jest otyłość, jest dosyć trudne i skomplikowane. W bardzo trudnych sytuacjach, gdy otyłość jest bardzo zaawansowana, w pierwszej kolejności konieczna będzie operacja zmniejszenia żołądka. To jedyne rozwiązanie tego problemu, pierwszy krok w stronę schudnięcia. Zmniejszenie żołądka ma na celu ograniczenie łaknienia i zmniejszenia zapotrzebowania na jedzenie. Kolejnym krokiem jest wdrożenie specjalnej diety, która będzie dopasowana do aktualnej wielkości żołądka. Dieta ma zachęcić osobę otyłą, do zmiany trybu życia. Przede wszystkim do zmiany nawyków żywieniowych. Taka dieta po jakimś czasie zostanie rozszerzona, ale dobre nawyki żywieniowe powinny zostać, nawet wtedy gdy chory zgubi już wiele zbędnych kilogramów. Po znacznym schudnięciu, konieczna będzie również operacja usunięcia zbędnej skóry, która pojawi się w wielu miejscach, głównie na brzuchu, na udach, na ramionach. Zbędna skóra również jest bardzo ciężka, powoduje też spory dyskomfort i nie wygląda zbyt korzystnie.

Powyżej opisano podstawowe kroki, jakie trzeba zrobić, by zawalczyć o szczupłe ciało. Nie można też zapominać o aktywności fizycznej, która jest głównym wrogiem otyłości. Początkowo będzie to bardzo niewielka aktywność, bo ciało będzie jeszcze zbyt ciężkie, by poradziło sobie z intensywnymi ćwiczeniami. Początkowo mogą to być krótkie, wolne spacery, ćwiczenia w łóżku. Stopniowo stopień aktywności powinien wzrastać. Można się pokusić o szybsze spacery albo o nordic walking, o jazdę na rowerze, ćwiczenia na siłowni. Gdy kilogramy zaczną znacznie ubywać, wówczas warto kontynuować walkę z nadwagą i zacząć biegać czy uprawiać jakiś sport. Osobom walczącym o zgrabną sylwetkę zwykle zalecany jest basen i siłownia. W tym miejscach można wspaniale wyrzeźbić swoje ciało i pozbyć się zbędnych kilogramów. Poza tym w tych miejscach można też zadbać o swoją kondycję, a to także wpłynie na jakość życia.

Grunt to być konsekwentnym w działaniu, walczyć ze swoimi słabościami i nie poddawać się po porażkach, intensywnie ćwiczyć i stosować się do zaleceń diety. Tylko wówczas można zmienić się z osoby otyłej, w osobę szczupłą i zadbaną. Każdy wysiłek jest krokiem w stronę lepszego i zdrowszego życia, w stronę lepszego samopoczucia.

19 czerwca 2019 admin , ,